Політика
Світ
Україна виживе, проте Заходу має бути соромно. Західна преса прогнозує подальший розвиток ситуації в Україні — огляд
НВ публікує ще один огляд актуальних матеріалів західних журналістів про прогнози та щодо можливих сценаріїв на фоні російського вторгнення в Україну.
Журналіст німецької медіа-компанії Deutsche Welle Роман Гончаренко стверджує: «Україна виживе, проте Заходу має бути соромно». Він цитує слова Вінстона Черчилля, що ними премʼєр-міністр Великої Британії описав політику умиротворення Невіла Чемберлена: «Вас поставили перед вибором між війною та ганьбою. Ви обрали ганьбу, і ви отримаєте війну».
Саме цей варіант обрав Захід у 2014 році, коли Росія окупувала Крим. Санкції, що пізніше були накладені на Росію, виявилися слабкими і переконали Путіна у безкарності будь-яких його дій. «Та й Україна недооцінила ступінь божевільності Кремля», — зазначає журналіст.
Тепер на Україну чекають бої, кровопролиття, можлива окупація та довга партизанська війна. «Україна втратить багатьох своїх найкращих синів і дочок. Але немає сумніву, що Україна виживе. Українці ніколи не змиряться з тим, аби знову опинитися на повідку у Москви».
Британський журнал The Economist припускає: якщо метою Москви є встановлення в Києві маріонеткового уряду, то задля його збереження президенту Володимиру Путіну доведеться окупувати принаймні частину території України. «Сама ця ідея звучить дивно; здається, навіть знайомим із даними розвідки західним політикам складно це визнати», — зазначають журналісти.
Втім, у своєму коментарі виданню Нік Рейнольдс, експерт Королівського Обʼєднаного інституту оборонних досліджень (RUSI) наводить аргументи на користь цієї гіпотези. У лютому 2022 року він провів низку інтервʼю з українськими чиновниками з оборонних та розвідувальних відомств і стверджує: багатьом із них було відомо, що деякі з колег (і навіть з керівництва) працюють на Росію або симпатизують їй.
Рейнольдсу розповіли, що влітку 2021 року російська ФСБ створила команду з двох сотень українців під назвою Девʼяте управління. Вже в грудні ця команда брала участь у навчаннях із російськими повітряно-десантними військами, які першими будуть відправлені до України під час вторгнення.
Ще одним завданням Девʼятого управління був облік потенційних колаборантів та тих, хто чинитиме опір. А такий опір, без сумніву, буде, констатують співрозмовники видання.
А Річард Ширрефф, генерал британської армії у відставці, який у 2011−2014 роках служив заступником Верховного головнокомандувача Об'єднаними силами НАТО в Європі, у своїй колонці для Financial Times підкреслює: вторгнення Путіна в Україну позначило початок нової ери для Європи, а саме повернення до того, що Отто фон Бісмарк назвав «політикою заліза і крові».
«Світ, який ми знали до 24 лютого, в якому права суверенних держав жити в мирі гарантувалися повагою до міжнародного права і не потребували застосування збройної сили, пішов назавжди», — констатує автор.
Вторгнення Путіна до України він називає «масовим, навмисним, нещадним і жорстоким нападом старіючого ізольованого автократа з ядерною зброєю». А його метою — захоплення країни, встановлення маріонеткового уряду та перетворення її на частину Російської Федерації.
Окрім жахливих наслідків для України та її громадян Ширрефф попереджає про невтішні перспективи для Європи та світу, адже наступною мішенню для атаки з окупованої Білорусі або України може стати одна з країн-членів НАТО. Тож наразі автор закликає Захід усіма можливими способами підтримати Україну.
«Ми не можемо відправити сили НАТО на [українську] землю або в повітряний простір. Це гарантує початок третьої світової війни», — констатує він. Але серед реальних заходів — надання техніки та іншої «непрямої» підтримки українським збройним силам, а в майбутньому — можливо й українському руху опору, «який росіяни ніколи не зможуть перемогти, і який в кінцевому підсумку призведе до повалення Путіна».
Оценка материала:
Україна виживе, проте Заходу має бути соромно. Західна преса прогнозує подальший розвиток ситуації в Україні — огляд26.02.2022