НОВИНИ ДНЯ: Кім Чен Ин заявив про небезпеку ядерної війни  Третя світова війна вже почалась: термінова заява Залужного  Яблучний тарт татен: рецепт ароматної французької випічки  На Марсі знайшли ознаки життя: що кажуть вчені  Майже 90% компаній планують підвищити зарплати: на скільки вони зростуть у 2025 році  "Загарбати цілком й остаточно": політичний експерт назвав сценарій, який Путін підготував для України  Що робити, щоб буряк швидше зварився: 25 хвилин на будь-який розмір плоду — і каструля буде чистоювсі новини дня
Політика
Світ
23.05.2023 435

Путін знову всіх "переграв": Україна отримає F-16, а Росія – ще більше санкцій та ізоляцію, навіть з боку Китаю

Київ розширює географію антипутінської коаліції. Українські пілоти нарешті починають навчання на західних винищувачах, що відкриває дорогу до постачань F-16. Росія отримала ще більше санкцій, а Сі Цзіньпін власними руками ізолює Путіна. Власне, це і є головні підсумки другого великого туру президента Зеленського.

c8658aad825c3e91d2dbd3fa38b72bb8_23.05.23

Поки кремлівські божевільні погрожували світу ядерною зброєю, а секретар Радбезу РФ Микола Патрушев лякав Європу ядерною хмарою, після великого європейського турне Володимир Зеленський поїхав до іншої частини світу. 19 травня український президент виступив на саміті Ліги арабських держав, а потім взяв особисту участь у саміті G7 в японській Хірошімі, яка за часів Другої світової зазнала ядерних бомбардувань, де ухвалили дійсно стратегічні рішення, що наблизять перемогу України. Пише ТСН. 

По-перше, крига нарешті скресла – Україна отримає американські винищувачі F-16. США розблокували ці поставки й дали зелене світло початку навчань наших пілотів в Європі в обмін на запевнення, що літаки не використовуватимуться для ударів по території Росії.

По-друге, виступаючи на G7, президент Зеленський запропонував провести в липні саміт Формули миру якраз на 500 днів від початку повномасштабної війни. Поки що чіткої відповіді Заходу на це не прозвучало. Хоч на словах всі підтримують саме українську формулу миру з 10 пунктів, від Бразилії, Китаю, Саудівської Аравії та країн Африки звучать різні "мирні" ініціативи та пропозиції стати посередниками між Києвом та Москвою.

По-третє, країни "Великої сімки" домовилися й надалі обрізати Москві шляхи подвійного імпорту, за допомогою яких російська оборонка отримує технології для виробництва тих же ракет, якими продовжує вбивати українців.

Хоча поки що незрозуміло, яким чином це відбуватиметься. Адже, наприклад Велика Британія цими днями оголосила про заборону на імпорт російських алмазів, нікелю та алюмінію. Проте ключове питання залишається невирішеним – як натиснути на такі країни, як Вірменія, Китай, Казахстан та Туреччина, які стали своєрідними хабами з обходу санкцій. А, наприклад, Індія продовжує купувати російські енергоносії у великих обсягах. США пропонували запровадити повне ембарго на весь експорт до Росії з невеликими винятками. Але деякі західні країни заблокували це рішення.

По-четверте, хоч Москва та Пекін синхронно засудили саміт G7 у японській Хірошімі, якраз цими днями Сі Цзіньпін провів свій саміт "Китай – Центральна Азія", де зібрав всіх, крім Путіна. Багато західних аналітиків писали, що цим Пекін продемонстрував, хто справжній господар у цьому регіоні, який традиційно був сферою впливу Росії. Поки в цей самий час Путін бідкався на великий вміст жіночих гормонів у пиві, називаючи західних лідерів "недоумками", Сі Цзіньпін просував свій проєкт "Один пояс-один шлях" в обхід Росії, а російський порт Владивосток, що в Кремлі звісно ж не дуже висвітлюють, став внутрішнім китайським.

ТСН.ua стисло описав головні підсумки світових подій, а нижче ми зупинимося на основних для України моментах.

Закрити українське небо: сучасні винищувачі – коли та скільки

Коли президент Зеленський у грудні здійснив свій перший після початку повномасштабної війни закордонний візит до США, Вашингтон оголосив про передавання Україні систем Patriot, що до цього було своєрідним табу. Наступним завданням було пробити стіну небажання Америки почати навчання українських пілотів, щоб згодом передати нам сучасні західні винищувачі. Головних перепон було дві: тестування межі подальшої ескалації з боку Росії та страх, що це може спричинити пряме військове зіткнення між НАТО та Росією.

Напередодні чергового "Рамштайну" можна впевнено стверджувати – авіаційна коаліція створена. На сьогодні до неї входять Велика Британія, Нідерланди, Бельгія, Данія, Португалія та США. Лондон створить льотну школу для українських пілотів. Франція готова зробити те саме, але свої винищувачі не надаватиме (хоча раніше Еммануель Макрон говорив, що це питання не є табу). За словами речника Повітряних сил Юрія Ігната, бойові літаки передаватимуть підрозділами: "А це — щонайменше ескадрилья. В нашому варіанті — це понад 12 літаків".

Експерти кажуть, що мова щонайменше про 24 винищувача. Саме така кількість F-16 є у Нідерландів, які вони збираються замінити на F-35. Загалом же, як ще в січні заявляв Юрій Ігнат, Україні треба 200 сучасних бойових літаків, бо наразі за авіацією Росія переважає у 5-6 разів. Про 200 винищувачів поки що не йдеться. Максимум – це 70 літаків до кінця року. Саме про таку кількість пише західна преса.

"У міру того, як найближчими місяцями розпочнеться навчання, ми з нашими союзниками працюватимемо над тим, щоб визначити, коли будуть доставлені літаки, хто їх доставить і скільки", — заявив радник президента США з питань нацбезпеки Джейк Салліван.

Хоча, за словами очільника європейської дипломатії Жозепа Борреля, навчання пілотів вже почалися. На тренування, які відбуватимуться в Європі, за різними оцінками може знадобитися від 4 до 18 місяців. Тому очевидно, що сучасна бойова авіація не використовуватиметься під час майбутнього контрнаступу, на підтримку якого США надали новий військовий пакет допомоги на $375 млн. Хоча в майбутньому неодмінно допоможе закрити українське небо, боротися з планувальними авіабомбами, які Росія почала масово використовувати на фронті, як і з новою авіаційною ударною групою ворога, яку за даними британської розвідки, Москва готує для нанесення ударів по Україні.

Загалом же на підсумковій пресконференції в Хірошімі західні журналісти багато питали президента Зеленського, коли ж почнеться анонсований український контрнаступ. "Росія відчує, коли буде контрнаступ", — відповів Зеленський. Ну а Джо Байден додав, що постачання Україні F-16 є величезним ризиком для Росії.

Антипутінська коаліція: боротьба за Азію та Глобальний Південь

"У нас зруйновані тисячі квадратних кілометрів. Це просто жах. Донбас, на який прийшов президент Путін, кажучи всім, налаштовуючи світ, деякі держави, що він зберігає життя російськомовним людям. Так ось, весь Донбас, де було багато російськомовних людей, на сьогодні виглядає, на жаль, так трагічно, як раніше виглядала Хірошіма", — зазначив Зеленський на підсумковій пресконференції саміту G7.

Дійсно, саміт G7 у японській Хірошімі, коли Росія продовжує погрожувати світу ядерною зброєю, став дуже символічним, як і боротьба за країни Азії. Світ продовжує поділ на два табори – демократії та автократії. Останні намагається очолити Сі Цзіньпін. Китай проводить наразі дуже активну, а й подекуди агресивну політику за країни Близького Сходу, Центральної Азії та Глобального Півдня. КНР багато інвестує в ці країни, зокрема в інфраструктуру, а Росія продає їм зброю, добрива, енергоносії та ядерні технології (наприклад в Єгипті та Китаї "Росатом" будує АЕС).

Саме тому після саміту G7 в Японії президент Байден та прем’єр Індії Нарендра Моді відвідають Папуа Нову Гвінею. І саме тому напередодні саміту G7 Володимир Зеленський виступив на саміті Ліги арабських держав у Саудівській Аравії, де посилюється вплив Китаю. Український президент доволі відкрито заявив, що серед країн регіону є ті, хто заплющує очі на незаконні анексії, та закликав доєднатися до української формули миру.

"Я тут, щоб усі могли чесно поглянути, як би росіяни не намагалися впливати, незалежність все одно має бути", — заявив український президент.

Також Володимир Зеленський зустрівся зі спадкоємним принцем, прем’єром Саудівської Аравії Мухаммадом бін Салманом аль Саудом. Не можна сказати, що цей візит українського президента глобально щось змінив. Проте одразу після цього спадкоємний принц заявив, що Саудівська Аравія обрала "активний нейтралітет" у війні Росії проти України.

Оценка материала:

5.00 / 2
Путін знову всіх "переграв": Україна отримає F-16, а Росія – ще більше санкцій та ізоляцію, навіть з боку Китаю 5.00 5 2
Політика / Світ
23.05.2023 435
Еще материалы раздела «Світ»