Життя та Стиль
Суспільство
Не лише гречка. За якими продуктами з дому сумують українці за кордоном: список вас здивує
З України через війну вимушено виїхали понад 6 мільйонів наших громадян. Більш як 4 мільйони біженців зараз проживають у країнах ЄС. Втім, навіть попри відносну близькість культур, харчові звички та гастрономія у Європі все-таки відрізняють від українських.
РБК-Україна розпитало біженців, яких звичних для нас продуктів їм найбільше не вистачає за кордоном. Про це повідомляють Контракти.UA.
Яких продуктів не вистачає біженцям
Наше опитування показало, що найбільше українцям бракує наступних продуктів:
- гречка
- оселедець
- соління
- молочка
- українські солодощі
- згущене молоко
- пельмені
- сирники
- хліб
- приправи
Польща
"Нам дуже бракувало пельменів. Там є тільки вареники з м'ясом, або ж різні галушки - "тісто в тісті". Також не вистачало соління - вони теоретично є, але на смак нам не зайшли, а квашеної капусти взагалі не бачили у магазинах", - розповідає Ірина.
Також було важко знайти білий хліб типу батона, здебільшого продають сіруватий, а якщо потраплявся білий - то найчастіше тостовий.
"Не вистачало сала - воно у них теоретично подекуди є, але на смак ніби "пластикове". А ще - гострої гірчиці. Мед із дому "контрабандою" провозили, бо у Польщі він є, але прям дуже дорогий. А на Великдень не могли знайти паску, тож пекли самі", - додає українка.
Німеччина
"Тут є магазини зі східноєвропейськими продуктами, у великих супермаркетах є навіть секції. Там польські і російські товари, наших не бачила. Тому звичні продукти таки можна знайти. Гречка у Німеччині є, але на "ціну золота" і на не неї рідко можна натрапити", - розповідає Катерина.
За її словами, у Німеччині не продають сметану і майже нема рідких йогуртів.
"Мені бракує зефіру, а ще - "Українського хліба", тут поки не знайшла нічого схожого. У ресторані брала борщ, але його подають без сметани й воно таке собі. Ще сумую за салом. Я б сказала, що у Німеччині вибір інший, смак теж, і загалом менше варіацій. Також тут все солоніше", - додає дівчина.
Португалія
"Оскільки моя сімʼя полюбляє молочну та кисломолочну продукцію і вироби з неї, то для мене стало справжнім шоком відсутність на полицях у магазинах Португалії звичних для нас кефіру, сиру та сметани. Є, звичайно, щось на кшталт продукту "queijo", але до кисломолочного сиру йому дуже далеко. Ще одним шоком виявились законсервовані сосиски - вони абсолютно з паперовим смаком", - розповіла Тетяна Бейчук.
Також українку здивувала відсутність гречаної, пшеничної та ячної круп.
"У Португалії в основному споживають рис, пасту та картоплю, на відміну від нашого різноманіття гарнірів. Тут є два види борошна: з дріжджами і без. Методом спроб і помилок знайшла потрібне. Ще довго шукала соду для випічки. Страшний сон українців - відсутність звичного для нас кропу. Дійшло до того, що я шукала цю рослину серед бурʼянів, перетираючи пальцями і нюхаючи кожну схожу рослинку. Виявилось, у Португалії кропу не знають і не використовують", - говорить українка.
Зрештою жінці вдалося знайти магазин Mix Markt, у якому є українські продукти такі як: оселедець, скумбрія, зелень, соління, варені та копчені ковбаси, сосиски, крупи, молочка, сир, кефір і квас.
"Також є торти нашого виробництва. Але ціни на таку продукцію - "космос". Великим розчаруванням у цьому магазині стала присутність на полицях товарів з країн-агресорів. А також бувають неприємні сутички з росіянами, які там часто закуповуються. Це величезний мінус, але товари такого походження, ми не купували", - додає Тетяна.
Іспанія
"Тут дуже не вистачає нашого кисломолочного сиру, є різні варіації типу риккота, але це не то. Можна знайти сир у "слов'янських" магазинах, де продають товари з України, Польщі, Латвії, Білорусі і Росії. А от що таке ряжанка і кефір - іспанці взагалі не знають. Також тут нема глазурованих сирків, а от сметана є", - розповіла Аліна Баглай, яка емігрувала ще до війни.
За словами українки, в Іспанії нема оселедця і копченої скумбрії, її продають лише свіжу.
"У магазинах нема вареників, втім є сало, але воно просто жахливе. Мед в Іспанії тільки рідкий і якийсь аж наче розбавлений, а зацукрованого нема. Дуже важко знайти свіжий буряк, його переважно продають вже вареним або консервованим", - каже жінка.
У продажі є тільки зелена гречка, а звичайну вкрай важко знайти.
"Її треба шукати у магазинах правильного харчування чи навіть в інтернеті замовляти. Перловку і манку також треба шукати. Іспанці переважно їдять рис, кус-кус, кіноа тощо", - додає Аліна.
Інша українка Вікторія також поділилась у коментарі РБК-Україна, яких продуктів їй бракує в Іспанії.
"Сумую за цукерками "Червоний мак", згущеним молоком і кислолочним сиром. Тут є риккота, але вона м'яка, тому мені важко без сирників. А ще в Іспанії нема зеленої цибулі і оселедця", - каже Вікторія.
Нідерланди
"У Нідерландах сумують за українськими крупами: гречаною, пшеничною, пшоняною. Деякі види можна знайти тільки у польських магазинах або псевдоросійських, які тримають вихідці із "совка", - розповідає Анна.
Квашену капусту можна знайти, але вона інша на смак, подібна ситуація і з квашеними огірками.
"Шукала огірки до "Олів'є", але навіть у польських магазинах вони не такі - все мариноване і кисле. Вареники та пельмені також треба шукати у польських магазинах, але на смак вони - такі собі. У продажі є російські, але їх купляти не хочеться", - каже українка.
За словами Анни, деякі біженці скаржилися на відсутність солодощів таких, як в Україні, хоч насправді у Нідерландах багато своєї якісної кондитерки.
"Окремий запит на мармелад-дольки - такого тут дійсно нема. І взагалі, мармелад, ірис, козинаки, зефір - це все дефіцит. Тут є смачний чорний хліб, але щось на подобі нашого "Бородинського" у звичайних маркетах немає. Тому беру його з України, як їду. Є пекарні з різноманітними хлібами, булочками та круасанами, але не той смак і дорого", - додає Анна.
Українка наголошує, що загалом у Нідерландах хороший вибір продуктів і можна завжди щось знайти для себе. І альтернатива часом значно якісніша та здоровіша, ніж схожі продукти в нас.
"Фрукти тут є завжди, і не тільки по сезону, при цьому ціна не космічна, бо все вирощують на місці, хоч і у теплицях. Продукти проходять дуже ретельну перевірку, тому там немає чогось пластикового, неякісного. М'ясо дуже дороге, але вибір є. Дуже багато напівфабрикатів, які роблять з натурального продукту. Тобто, якщо це рибні котлети - вони реально з риби. І дуже смачні", - каже Анна.
В Нідерландах майже нема соків з цукром, а от свіжих - багато. Вони не дуже дешеві, але доступні.
"Молоко дуже смачне і, що сильно вразило, - сметани там нема, тобто такої, як ми звикли. Є йогурти, десерти, різноманітні сиркові маси і дуже смачне морозиво без різних добавок. А їхні сири - просто щось неймовірне. Ніяких сирних продуктів під виглядом сиру - все якісне та натуральне. Також дуже смачна червона риба, вона вартує тих 5 євро за упаковку 150 грамів", - додає українка.
Данія
"Я найбільше сумую за солоним оселедцем, тому що в Данії продається тільки оселедець у солодкому маринаді. Не розумію, як таке можна їсти, тому вже третій Новий рік зустрічаю без "Оселедця під шубою", - розповідає Кристина Сіденко.
Ще дівчина сумує за гречкою, в Данії продають лише зелену, а звичайну можна роздобути тільки в арабському магазині.
"Нещодавно з'ясувала, що тут продається згущене молоко, що дуже втішило мого сина. Іноді в Lidl бувають пельмені, але рідко, тому доводиться ліпити їх власноруч, а ще добрий сир на сирники тут не знайдеш, тому обходимося без них", - ділиться українка.
Ірландія
"В Ірландії дуже багато польських, молдовських і литовських магазинів з продукцією, яка дуже близька українцям. Там можна купити соління, квашені огірки, помідори і навіть сало. Також там продають різне м'ясо на вагу і печінку, напівфабрикати. Але у звичайних магазинах цього нічого нема - ні сала, ні печінки, там тільки пупки якісь", - розповідає Ольга Кузенко.
Також у звичайних магазинах нема тараньки, а солена риба "вся з оцтом і кислюча".
"Ковбаси продають переважно в нарізці. Тобто піти та купити палку ковбаси - можна, але вона буде не найкращої якості. На Новий рік продаються, може, маленькі палички. В Ірландії зовсім нема гречки, є тільки в польських і молдавських магазинах. Те саме із солінням", - каже жінка.
За словами українки, в Ірландії нема звичних для нас гострих приправ: хрону і гірчиці.
"У них усі приправи солодкі, з якимись добавками, спеціями, з кмином. Копченостей немає, сала, крилець, курки, вушок - також. Тільки в польських магазинах їх можна знайти, але вони не скрізь є. Буряк продається одразу варений, вакуумований, кислий, з оцтом. Треба добре читати етикетки, щоб знайти без оцту", - говорить Ольга.
Також вона зазначає, що в Україні смачніші цукерки на вагу, бо в Ірландії переважно продають тверді мармеладки, не надто солодкі.
"Взагалі здебільшого в них більше натуральної продукції. Тобто желейні цукерки на агарі. Щодо овочів, то тут є все у будь-який час дня і ночі. Але ось щавлю я не знайшла. А чаї тут переважно фруктові", - ділиться українка.
Ольга Кузенко після Ірландії переїхала в Норвегію, тож з РБК-Україна поділилась і гастрономічними особливостями цієї країни.
Норвегія
"У Норвегії ледве я знайшла яловичу печінку, в одному магазині шматком там продавалася, заморожена. Також сумую за солоною рибою. Тут вона вся з прянощами, з гвоздикою і солодка. Усе в пресервах. Може, є в магазинах польських, треба шукати", - розповідає Ольга.
Також у Норвегії у магазинах не продають гречки.
"Тут її зовсім не їдять. Вони навіть взагалі не розуміють, що це за крупа і як її можна їсти. Також не у всіх магазинах є буряк. У Норвегії є солоні огірки, але вони солодкуваті, капуста квашена - з кмином. Тобто на вінегрет вона взагалі не годиться, тому мені довелося квасити її самій", - каже Кузенко.
Франція
"Молочки у Франції мало і, загалом, це тільки йогурти, молоко і вершки. Якщо і можна купити кисломолочний сир, то тільки на фермах, якщо домовишся з власником. Деякі українці так і роблять, однак цей "сир" не дуже схожий на сир, проте хоч якась альтернатива", - ділиться Валерія.
Зізнається, що у Франції сумувала за сирниками, кисломолочним сиром, кефіром, курячою печінкою, пельменями, скумбрією, квасом і сметаною.
"Цих продуктів там просто нема. Квашену капусту можна самому робити, але це дорого - 5 євро за головку. Гречку можна знайти, якщо добре пошукати. Я знайшла в еко-магазині", - каже українка.
Угорщина
"В Угорщині нема консервованих помідорів і моркви по-корейськи. Квашена капуста є, але не така як в Україні", - розповідає Інна.
За її словами, у вільному доступі нема приправ для борщу. Також дуже відрізняються торти, хоча їх багато продають у кондитерських.
"Хтось сумує за оселедцем нормальним, тут важко знайти смачний. Але для мене це не проблема, бо не люблю його. Я сумую за сушеною янтарною рибкою і джеркі (сушене м'ясо). Тут рідко можна знайти джеркі - його мало і коштує "тридорого". Але взагалі все можна дістати через перевізників", - каже дівчина.
В українській мережі заморожених напівфабрикатів MultiCook у доступі є пельмені, також у звичайних магазинах є гречка.
Словаччина
"Тут немає такої скумбрії та оселедця, як у нас. Також нема тараньки. Вибору цукерок мала, а з шоколадок - тільки "Мілка". І сир не такий смачний як у нас і нема нормальної ковбаси", - поділилась Мар'яна Шокот.
За її словами у Словаччині також нема напівфабрикатів: пельменів, голубців і чебуреків. Загалом їх можна знайти в українських магазинах, але ціни там "космос".
Індонезія
"На Балі мені бракує оселедця, солоних помідорів і нормальної ковбаси. Є черешня, але вона коштує 50 доларів за кілограм, а гречка - по 8 доларів. Молочку у магазинах продають, але кисломолочний сир несмачний", - розповідає Ксенія.
Читайте також про те, які зміни чекають українських біженців у 2025 році у європейських країнах. Серед нововведень - урізання виплат, нові умови надання міжнародного захисту, скорочення соціального житла.
Раніше ми розповідали про особливості життя в Ірландії на прикладі історії української біженки, яка з маленькою дитиною переїхала у цю країну у березні 2022 року.
Оценка материала:
Не лише гречка. За якими продуктами з дому сумують українці за кордоном: список вас здивує11.01.2025