Бізнес
Новини підприємств
Реструктуризацію проблемних банківських кредитів необхідно врегулювати фінансовим законодавством
Асоціація фінансових установ спільно з Асоціацією учасників колекторського бізнесу України та Асоціацією «УкрФактор» звернулися з відкритим листом до Нацкомінпослуг щодо необхідності врегулювання відступлення банками проблемної заборгованості фізичних осіб та внесення змін в Розпорядження № 231
24 вересня 2013 року на спільному засіданні Асоціації фінансових установ та Комітету з банківського, фінансового та страхового права Асоціації правників України провідні юристи, представники факторингових компаній та професійних об’єднань учасників ринку фінансових послуг обговорили проблематику законодавчого регулювання відступлення прострочених банківських кредитів, де боржниками є фізичні особи.
АФУ нагадує, що значний рівень банківських кредитів, що не обслуговуються боржниками, за різними оцінками міжнародних рейтингових агенцій, все ще складає близько 30-40% усього кредитного портфелю банківської системи України, з них близько 50% становлять прострочені борги фізичних осіб. Така ситуація вкрай негативно впливає на стабільність роботи українських банків та відповідно є одним із факторів значного зниження доступності банківських кредитів для населення та бізнесу, а також розміри процентної ставки за кредитами.
Важливо зазначити, що більшість країн світу (наприклад, Швеція, Швейцарія, США, РФ, Японія) починаючи з 2009 року активно впроваджували різноманітні програми, націлені на зниження обсягу проблемної заборгованості в банківській системі, у тому числі шляхом нормативно-правового врегулювання можливості викупу проблемних активів банків за рахунок державних бюджетів та приватних інвестицій.
В Україні склалася різнорідна практика вирішення проблеми необхідності зниження рівня прострочених банківських кредитів шляхом відчуження з банків таких активів іншим особам за допомогою цивільно-правових договорів відступлення права вимоги (цесії), купівлі-продажу права вимоги, факторингу тощо.
На думку АФУ, АКБУ та УкрФактору саме використання факторингу як інструменту реструктуризації проблемної заборгованості дає можливість не лише вирішити проблему зменшення її рівня, а й дозволяє забезпечити фахове обслуговування придбаних активів у межах професійної діяльності фінансових установ.
По-перше, за договорами факторингу новими кредиторами виступають спеціальні суб’єкти, а саме: банки або інші фінансові установи – професійні учасники ринку фінансових послуг. По-друге, Цивільним кодексом України закріплено імперативне правило, згідно якого можливість наступного відступлення придбаного права грошової вимоги за договором факторингу може бути здійснено лише фінансовій установі на підставі договору факторингу.
Таким чином, на думку АФУ, АКБУ та УкрФактору, проблемні активи, відчужені з банків, залишатимуться в межах ринків фінансових послуг, що є гарантією їх фахового обслуговування та законності функціонування даного ринку.
Джерело: прес-служба АФУ
Оценка материала:
Реструктуризацію проблемних банківських кредитів необхідно врегулювати фінансовим законодавством26.09.2013 15:45 2549