Бізнес
Ринки та компанії
Росія витратить на «Південний потік» вдвічі більше запланованого
Реальні витрати «Газпрому» на будівництво трубопроводу «Південний потік», який з'єднає родовища Ямала та північ Італії в обхід України, можуть становити 65 млрд дол., а не 30 млрд євро, як оцінював сам концерн.
Про це йдеться в аналітичній статті Reuters з посиланням на президента консалтингової компанії East European Gas Analysis Михайла Корчемкіна.
«Корчемкін вважає, що реальні витрати будуть набагато вищими - близько 65 млрд дол. разом з витратами на будівництво труби від Ямала до Середньої Росії «Бованенково-Ухта-Починки», які не враховує «Газпром», - зазначається у повідомленні.
Аналітик вважає, що окупити такий обсяг вкладень при нинішній ціні вуглеводнів російському газовому монополісту буде дуже складно. «Для прийнятного повернення інвестицій «Газпрому» треба буде продавати газ в Європі за ціною вищою за 14 дол. за MMBtu (декатерм, трохи більше 28 кубометрів - ред.) при тому, що нинішня середня ціна в Європі - 11,8 дол.», - сказав Корчемкін.
З політичної точки зору, «Південний потік» необхідний Росії, щоб зберегти лідерство на європейському ринку, куди через кілька років прийде конкуруючий газ з Каспію. «Але наскільки вигідна економіка «Південного потоку», який проходитиме дном Чорного моря? Аналогічний проект, з помпою запущений 2011 року теж в обхід України дном Балтики («Північний потік»), заповнений зовсім не на повну потужність», - задається питанням Reuters.
Агентство вважає, що з наміченим на 2019 рік початком експорту в Європу з гігантського азербайджанського родовища Шах-Деніз, а також з очікуваним зростанням світових поставок СПГ і загостренням конкуренції серед виробників європейські ціни на газ навряд чи зростуть і поправлять економіку «Газпрому», який тішить себе надією.