Бізнес
Ринки та компанії
Гроші йдуть у Мережу: чого чекати від ринку інтернет-реклами наступного року
Ринок інтернет-реклами в Україні зберігає одну з найкращих динамік зростання в Європі. За даними Всеукраїнської рекламної коаліції (ВРК), 2012 року його обсяг сягнув 680 млн грн, що на 90 млн грн більше, ніж торік. За прогнозами ВРК, приріст 2013-го становитиме не менш ніж 35%.
Чим приваблює Мережа
Причин активного зростання частки інтернет-реклами в загальному медіаміксі кілька. По-перше, збільшення кількості користувачів, обсягів споживання (час у Мережі, кількість завантаженої інформації) і точок входу (зокрема мобільний інтернет). По-друге, багато рекламодавців уже оцінили незаперечні переваги інтернету як медіаканалу. Всесвітня мережа дозволяє вибудовувати адресну й довгострокову комунікацію зі споживачем, отримувати від нього миттєвий фідбек, відстежувати в онлайні результати інтернет-кампаній та одразу ж коригувати їхній хід. По-третє, поріг входу в рекламні інтернет-бюджети низький. Зокрема, на контекстну рекламу, з якої часто починає свою активність у Мережі середній і малий бізнес. До того ж, вартість контактів і кликів в Україні поки що значно нижча порівняно з Європою та Росією. За словами Юрія Качкарди, управляючого директора Smartica/Skykillers Digital Agenсy, такі рекламні моделі, як PPC (оплата за клік) і CPA (оплата за результат) не лише збільшують упізнаваність бренда, а й реально генерують продаж. Це особливо цінує й дедалі активніше використовує малий та середній бізнес, для якого інтернет-інструменти, по суті, є єдиними й найефективнішими.
Що прискорить зростання
Обсяг ринку інтернет-реклами в 2013 році збільшиться на 35%
Інтернет-проникнення та потенціал охоплення аудиторії вже сягнули того рівня, коли інтернет може виступати повноцінним каналом рекламних комунікацій для рекламодавців будь-якого масштабу й не плануватися за залишковим принципом. «Саме на користь інтернету зменшується частка преси в рекламному пирозі. Хоча в цілому на рекламному ринку править бал ТБ — телереклама дає найнижчу вартість контакту. Але щойно рівень цін на неї істотно збільшиться, частка інтернет-реклами збільшиться ще істотніше», — прогнозує Наталя Кучеренко, управляючий директор Neos Digital Agency.
Прискорити перерозподіл бюджетів на користь інтернету можуть також єдина цінова, знижувальна політика й поліпшення якості досліджень на ринку: «Коли ефективність інтернет-реклами можна наочно відобразити не в кількості додаткового трафіка на сайт рекламодавця, а в маркетингових показниках його бренда», — уточнює Дмитро Грушевський, генеральний директор Escape Digital Marketing Group. «Проте оскільки рекламні покази в українському інтернеті віддаються за копійки, зростання ринку банерної реклами виражатиметься у зростанні заповнюваності ресурсів (SOR), та не у збільшенні цін на рекламу. Хоча слід зазначити, що аудиторія на тематичних ресурсах, як і раніше, коштуватиме дорого», — стверджує Світлана Могилевська, керівник сейлс-хауза StarLight Digital.
Співвідношення інструментів
За оцінками ВРК, головними драйверами зростання ринку у 2012 році стали: контекстна реклама (включно з відео та мобільною складовою) і реклама в соціальних мережах. Зростання бюджетів контекстної реклами відбулося за рахунок збільшення активності гравців e-commerce, а також середнього й малого бізнесу. «Стратегія постійної присутності в контексті — уже must have для багатьох великих рекламодавців, адже саме контекст — один із найефективніших рекламних інструментів. Користувачі, які переходять на сайт рекламодавця через контекстну рекламу, з більшою ймовірністю трансформуються у споживачів, адже вони самі шукають потрібну інформацію й готові до сприйняття реклами», — пояснює Наталя Кучеренко. «Динамічніше зростання контекстної реклами на відміну від банерної — це, зокрема, результат активних дій щодо навчання й підтримки цього інструмента основним пошуковим сервісом на Україні Google», — зазначає Дмитро Грушевський, генеральний директор Escape Digital Marketing Group.
На запитання про відсоткове співвідношення рекламних бюджетів між інструментами інтернет-реклами всі експерти відповіли по-різному. Однак, якщо усереднити їхні оцінки, то очевидна перевага убік PPC реклами (оплата за клік), куди входять контекст, таргетована реклама в соцмережах, тізерна реклама. Її близько 50%. Далі — банерна реклама (включно з відео та GDN) — 35%, SMM — 5%, інші інструменти (PR, SEO, SERM тощо) — 10%. «При цьому важливо розуміти, що ці пропорції геть не збігаються з розподілом бюджету для конкретного рекламодавця. Наприклад, велика компанія може витрачати 80% бюджету на банерну рекламу, 20% — на контекст. Малий бізнес до 100% рекламних грошей спрямовує на контекст або пошукову оптимізацію», — звертає увагу Євген Шевченко, генеральний директор інтернет-агентства UaMaster.
Експерти ВРК зазначають, що в 2012 році впевнено набирала обертів відеореклама і вже наступного року вона має всі шанси відбити 10% частки банерної реклами. Також до кінця 2012-го окреслився тренд щодо використання недіджитальних каналів як допоміжних інструментів для просування онлайн-комерції.
Чого хочуть рекламодавці
Зараз компанії активно шукають нових шляхів просування своїх брендів у Мережі, роблячи акцент на інтегрованих кампаніях. «Рекламодавці доросли до розуміння, що інтернет дозволяє комплексно вирішувати бізнес-завдання, — розповідає Євген Шевченко. — Наприклад, слід вивести на ринок новий товар, при цьому проінформувати цільову аудиторію, відокремитися від конкурентів, стимулювати продаж, отримати зворотний зв'язок, попрацювати з відгуками. Тут уже одного інструмента недостатньо, потрібен комплексний підхід».
«Дедалі більше рекламодавців розглядають інтернет як частину інтегрованої комунікаційної програми, де точно розписано ролі кожного з інструментів у єдиному оркестрі, — зазначає Дмитро Грушевський, генеральний директор Escape Digital Marketing Group. — Найпопулярніші поєднання інтернету з ТБ або зовнішньою рекламою вже перевірені серйозними дослідженнями та підтвердили свою ефективність».
Чого чекати на ринку digital у 2013 році
Євген Шевченко, генеральний директор інтернет-агентства UaMaster
— Великі компанії, особливо FMCG-бренди, у 2013 році робитимуть наголос на медійну рекламу й залучення аудиторії в комунікацію (зокрема в соціальних мережах).
Чекаємо, що в 2013 році всі охочі «спробувати SMM» закінчать експерименти із соціальними мережами: залишаться тільки ті, кому це справді вигідно.
Наступного року будуть актуальними автоматизація управління рекламою та інтелектуальні технічні рішення. До напрацювань у контекстній рекламі додадуться системи управління рекламою в соціальних мережах. У банерній рекламі ми чекаємо впровадження TRB-технологій на українському ринку.
Наталя Кучеренко, управляючий директор Neos Digital Agency
— Очікується подальше збільшення частки витрат на інтернет-рекламу, продаж реклами в мобільних версіях. Можливі поява DSP (Demand Side Platform, що дозволяють рекламодавцям купувати аудиторію, а не конкретні місця для розміщення реклами) і поширення можливостей таргетингу. Повсюдне поширення великих форматів — банера 300х600, контент-банера, брендування. Вивчення аудиторії не лише за соціально-демографічним принципом, а й за психографікою. Якісний стрибок в галузі моніторингу із приходом TNS. І бум відеореклами в легальному контенті — вже зараз відчувається гострий брак інвентарю, тож провайдери легального відеоконтенту знаходитимуть різноманітні можливості збільшення трафіка для відкрутки відеореклами.
Настя Байдаченко, директор з цифрових комунікацій комунікаційної групи Aegis Media/GMG
— Уже окреслений до кінця 2012-го тренд використання недіджитальних каналів як допоміжних інструментів для просування онлайн-комерції посилиться в 2013–2014 роках. Насамперед, ефективно відпрацьовуватимуть дуети інтернет + ТБ, -інтернет + зовнішня реклама. Також у 2013-му ми стикнемося з поняттям «точка насичення» у контекстній рекламі та рекламі в соцмережах, що змусить нас переглядати спліти між бюджетами digital-інструментів та шукати нові, ефективніші канали.
Костянтин Солошенко, директор Newcast (підрозділ ZenithOptimedia Ukraine)
— Бюджети великих рекламодавців зростатимуть швидше, ніж у середньому по ринку. За них загостриться конкуренція між російськими та українськими майданчиками. Google збільшить свою частку у витратах на медійну рекламу в Україні. Преса й телебачення будуть стурбовані темою заробітку грошей в інтернеті. Аудиторія онлайн-кінотеатрів зростатиме й надалі. Також збільшуватиметься попит на комплексні тачпойнтс-стратегії, що включають digital як невід'ємну її частину, з урахуванням цілісного сприйняття комунікаційної стратегії.
Юрій Качкарда, управляючий директор Smartica/Skykillers
Digital Agenсy
— Великі бренди шукатимуть альтернативні можливості медійних моделей, активно використовуватимуть інструменти мобільного маркетингу. Малий і середній бізнес буде доволі серйозно стурбований проблемою SEO (пошукової оптимізації) через активну зміну алгоритмів пошуку Google і шукатиме органічних рішень щодо пошукового просування.
Агентський бізнес (digital-агентства) стане стабільнішим із погляду грошей, завдяки чому якісно розвиватиметься, інвестуючи в нових фахівців. Також 2013 рік потішить нас новими угодами з поглинання локальних digital-агентств великими мережевими комунікаційними групами.
Оценка материала:
Гроші йдуть у Мережу: чого чекати від ринку інтернет-реклами наступного року Юлианна Ковалевская 21.12.2012