НОВИНИ ДНЯ: Інавгурація Трампа: Коли і як вона відбудеться  "Довгі Нептуни" та 30 тисяч дальнобійних дронів: Зеленський розповів про українську зброю  Похолодання в Україні: синоптик розказав, де температура впаде до "мінусів"  У четвер Україні прогнозують погіршення погоди: дощ, сніг та ожеледицю  В Україні 20 листопада буде вітряно, на заході - похолодання та дощ із мокрим снігом  Потепління до +14, але ненадовго: синоптикиня озвучила прогноз погоди в Україні на 19 листопада  Зима близько: де в Україні чекати на сніг в понеділоквсі новини дня
Колонки
Андрiй Любка
16.06.2013 8054

Нам так не жити: біля Познані будівництво об’їзної траси зупинили через слимаків

Відому журналістку варшавська поліція затримала за те, що та їхала на велосипеді у стані алкогольного сп’яніння – випила одне пиво. А будівництво відрізка об’їзної траси навколо Познані вартістю в 107 млн злотих зупинили через скарги екологів – мовляв, це місце облюбували собі слимаки. Ех, нам так не жити.

Буквально вчора Польщу сколихнув скандал: відому теле- і радіожурналістку, колишню керівницю однієї з найпопулярніших польських радіостанцій TOK FM Єву Ванат у місті затримала поліція за керування велосипедом у нетверезому стані – рівень алкоголю в її крові перевищував норму на 0,1 проміле. Шок. Я вже мовчу про те, що одна з найуспішніших медіа-менеджерів Польщі їздить на велосипеді, а не, як це заведено серед її українських колег, на джипі з затемненими вікнами.

До недавнього часу у Варшаві можна було стати свідком дивної картини: людина несе свій велосипед на плечі. Спочатку я думав, що велосипед зламався чи власник загубив ключ від колодки, але масовість подібних ситуацій змусила мене звернутися за тлумаченням до польських друзів. Виявилося, що якщо ти випив більше, ніж дозволено (1 проміле, приблизно 0,5-літрова пляшка пива), то поліція трактує тебе як людину в стані алкогольного сп’яніння, а значить керувати транспортними засобами тобі заборонено. Не тільки їздити, а й «керувати», тобто штовхати свій велосипед поруч себе. Кілька місяців тому законодавство лібералізовано – тепер заборонено тільки їздити, тож носіїв велосипедів ви вже не побачите. До речі, покарання за керування велосипедом у стані сп’яніння (залежно від рівня алкоголю в крові і небезпеки, яку ви створювали для інших учасників руху) – коливається від високого штрафу і аж до року позбавлення волі.

liubka

Андрій
Любка

український поет, перекладач і есеїст.

Автор збірок поезій «Вісім місяців шизофренії» (2007) та «ТЕРОРИЗМ» (2008).  Лауреат літературних премій «Дебют» (2007) та «Київські лаври» (2011). Учасник багатьох українських та європейських літературних акцій та фестивалів.

Або от ще одна історія. На початку цього року екологічна служба заблокувала будівництво об’їзної траси навколо міста Познань, яке знаходиться на Заході Польщі. Залишалося добудувати 5-тикілометровий відрізок (вартістю 107 млн злотих, або майже $40 млн), коли зелені активісти забили на сполох: саме цю ділянку облюбував для себе рідкісний вид слимаків (Vertigo moulinsiana), який в Польщі охороняється законом. Будівництво зупинили і понад три місяці радилися що ж робити. У підсумку вирішили перенести шар землі зі слимаками (глибиною в один метр і площею в понад пів-гектара) в інше місце. Екологи порадилися і знову запротестували, після чого вирішено переносити слимаків вручну у спеціально створених «земляних ванночках». Цей процес досить повільний, тож будівельники запізняться зі здачею дороги в експлуатацію майже на рік.

Я вирішив розповісти ці дві історії тільки для того, щоб продемонструвати ту прірву у розвитку, яка між Заходом і Україною поглиблюється з кожним днем. Поки ми всерйоз дискутуємо про Митний Союз, 9 травня і антифашистських виродків – життя навіть в країнах колишнього соцтабору змінюється в кардинальний спосіб.

Можна скільки завгодно кепкувати зі слимаків і їх ролі в розвитку Польщі, з велосипедів, які носять на плечах, щоб не порушити законів, але такі жарти тільки підкреслюють нашу цивілізаційну відсталість. Бо в час, коли у Швейцарії чи Польщі заборонено розкладати багаття в лісах – у Києві люди влаштовують собі пікніки в парках у центрі міста. Розпалюють вогнища, смажать шашлики, п’ють, залишають після себе купу битого скла і сміття. Чи вдасться нам колись подолати цю прірву, яку «антифашистська» влада поглиблює щоденно? Прикро, але здається, що ні.

Оценка материала:

4.47 / 17
Нам так не жити: біля Познані будівництво об’їзної траси зупинили через слимаків 4.47 5 17
 Андрій Любка 16.06.2013 8054
comments powered by Disqus
Еще колонки: Андрiй Любка
  • Прощання з літом: Зима буде довгою Прощання з літом: Зима буде довгою

    Після того випадку в готелі ще довго панував переполох. Манекенного типу рецепціоністки хоч і намагалися створити хорошу міну при поганій грі, усміхалися й робили вигляд, буцімто нічого не сталося, але ВСІ про це вже знали. Знали старші пані, літні німкені, які у своїх величезних капелюхах походжали терасами – тепер вони не дивилися навколо, а лише собі під ноги.

  • Політична премія Дарвіна: "гасконці" Коломойського і "Правий сектор" змагаються в електоральному самогубстві Політична премія Дарвіна: "гасконці" Коломойського і "Правий сектор" змагаються в електоральному самогубстві

      Колись їхня історія може увійти до підручників з політології, політичного піару і словника літературознвчих термінів (стаття про трагікомедію). Справді, треба мати неабиякий талант і здібності, щоб так швидко вбити себе і свої перспективи. Раніше здавалося, що найбездарнішим політичним проектом в історії України є "Наша Україна" Ющенка. Тепер місце на п'єдесталі політичної премії Дарвіна впевнено здобувають "Правий сектор" і липкорукі "гасконці" Коломойського.

  • Двадцять років різанині в Сребрениці: Росія знову на боці зла Двадцять років різанині в Сребрениці: Росія знову на боці зла

    20 років тому, посеред спекотного липня 1995-го, відбувся найбільший злочин після закінчення Другої світової війни – етнічна чистка в боснійському місті Сребрениця. За різними підрахунками, військові і парамілітарні підрозділи Республіки Сербської тоді вбили 8 000 боснійських чоловіків (мусульман), тобто все чоловіче населення міста у віці від 12 до 70 років.

  • Ідеї Ганни Гопко пішли в народ, або Безалкогольний День народження Ідеї Ганни Гопко пішли в народ, або Безалкогольний День народження

    Їй-Богу, за 27 років життя я встиг утнути чимало дурниць, взяти найактивнішу участь у багатьох ідіотських ініціативах, палко підтримувати абсурдні ідеї, але одного разу трапилася зі мною подія, від спогадів про яку стає моторошно. Безалкогольний День народження. Погодьтеся, навіть звучить так, ніби йдеться про якесь жахливе знущання над людиною. Зрештою, так і було.

  • "Бей хохлов, спасай Россию": гол Шевченка збірній Росії, або Як я став русофобом "Бей хохлов, спасай Россию": гол Шевченка збірній Росії, або Як я став русофобом

    Мої геополітичні погляди сформувалися протягом 13 хвилин. Сталося це жовтневого вечора 1999 року під час футбольного матчу Україна-Росія. Це був останній вечір дитинства й перший вечір юності; маркером порогу стало те, що тоді я востаннє в житті плакав перед телевізором. А все через те, що збірна Україна програвала Росії 1:0. Більшої катастрофи годі було й уявити.