НОВИНИ ДНЯ: США дали "зелене світло" на удари вглиб Росії ракетами Storm Shadow, - The Times  Завершення війни залежить від Путіна, але він слабший, ніж США і Трамп, - Зеленський  Киянам дали поради на тлі прогнозів про погіршення погоди  Зеленський назвав причину, за якої Україна може програти війну  У Кабміні назвали умову для відкриття авіасполучення в Україні  Якою буде погода в Україні 22 листопада: прогноз синоптикині  Начальник Генштабу ЗСУ назвав кількісну перевагу російської арміївсі новини дня
Колонки
Андрiй Любка
01.11.2014 8316

Тест для влади: визнати поразку ВО «Свобода» чи домалювати їй відсоток для проходження у Верховну Раду?

Парламентські вибори мимоволі стали тестом на демократичність не лише для українського народу, а й для нової влади. Зокрема, мінімальний недобір ВО «Свобода» є випробуванням для команди чинного президента: поважати волю і вибір народу, або вдатися до незначних маніпуляцій і допомогти партнерам по Майдану і майбутній коаліції?

Про причини неподолання «Свободою» п’ятивідсоткового бар’єру сказано багато, але, мабуть, найосновніша з них проста – мавр зробив свою справу, мавр може піти. Свободівці, їхній радикалізм були доречними в часи Януковича – саме тому їх так палко обдарував голосами переважно російськомовний Київ у 2012 році. Ніхто не хотів вузьколобого націоналізму та вирішення питань пам’яті у першу чергу – люди голосували за радикальний, жорсткий опір Януковичу. Шкода, що свободівці цього не зрозуміли, не повірили в аналітичні звіти, в правду. Тому на виборах 2014 року вони виявилися напрочуд неадекватними часові й духу епохи – боролися в парламенті за визнання УПА, як леви, але чомусь наголошували на цьому більше, ніж на необхідності реформ і побудові правової держави.

У ВО «Свобода» є як позитивні, так і негативні досягнення. Ніде правди діти: якби робота свободівця Махніцького на посаді Генпрокурора не була такою бездарною, якби він не відпустив усіх слуг Януковича за кордон, якби хоч хтось сів у тюрму за злочини на Майдані, то й партія б набрала більше. Якби Тягнибок не їздив на «Toyota Sequoia», якби свободівці хизувалися мужністю на фронті, а не в кабінеті голови НТКУ, якби в них вистачило мудрості сховати подалі неадекватну комуністичну провокаторку Фаріон, то зараз партія мала б більше підтримки. З іншого боку, маємо визнати: жодна політична партія не забезпечувала стовідсоткового голосування за важливі законопроекти, а «Свобода» цього добилася. Ця партія не дала жодної «тушки» у Верховній Раді. Під час Майдану рядові члени «Свободи» були одними з найактивніших, серед Небесної Сотні чимало свободівців. Але навіть у Львові й Галичині ця партія вже не била рекорди підтримки. Чому? Бо ті питання, які вона виносить на перший план – неактуальні.

liubka

Андрій
Любка

український поет, перекладач і есеїст.

Автор збірок поезій «Вісім місяців шизофренії» (2007) та «ТЕРОРИЗМ» (2008).  Лауреат літературних премій «Дебют» (2007) та «Київські лаври» (2011). Учасник багатьох українських та європейських літературних акцій та фестивалів. Окремі твори перекладені угорською, чеською, португальською, німецькою, англійською, російською та польською мовами.

Перед президентом Порошенком і його командою зараз нелегкий вибір: поважати закон і вибір українців, тобто визнати поразку «Свободи» й відсутність її парламентських перспектив; або допомогти партнерам і друзям з Майдану таки пролізти у ВР, стати стовідсотково вірним членом коаліції. Що б там не казали, а «Свобода» таки корисніша для України за «Опозиційний блок», ‒ з таким аргументом навіть не посперечаєшся. Великих маніпуляцій робити не треба: просто ЦВК має визнати вибори в кількох проблемних округах такими, що не відбулися. Це будуть переважно округи із зони АТО й Сходу України, де відсоток Свободи був низьким. 3-4-5 округів – і «Свобода» в Раді, а паралельно скасовується обрання, наприклад, Звягільського. Теперішній постянуковичівський склад ЦВК настільки ручний і відданий, що радо дослухається до такого тихого прохання Порошенка.

А якщо ні, то «Свобода» може зібрати свій Майдан з членів партії, влаштувати бойкот у контрольованих нею місцевих радах, стати запеклим ворогом Порошенка. Словом, краще й вигідніше «допомогти» Свободі пройти у ВР. Але тоді з віри й надії в демократичну Україну, в якій поважають Закон і вибір народу, не залишиться нічого. Можливо, «тест Свободи» буде найважчим рішенням Порошенка за всю його каденцію. Але він може вирішити і долю Президента, і долю України.

Оценка материала:

4.50 / 8
Тест для влади: визнати поразку ВО «Свобода» чи домалювати їй відсоток для проходження у Верховну Раду? 4.50 5 8
Колонки / Андрiй Любка
01.11.2014 8316
Еще колонки: Андрiй Любка
  • Прощання з літом: Зима буде довгою Прощання з літом: Зима буде довгою

    Після того випадку в готелі ще довго панував переполох. Манекенного типу рецепціоністки хоч і намагалися створити хорошу міну при поганій грі, усміхалися й робили вигляд, буцімто нічого не сталося, але ВСІ про це вже знали. Знали старші пані, літні німкені, які у своїх величезних капелюхах походжали терасами – тепер вони не дивилися навколо, а лише собі під ноги.

  • Політична премія Дарвіна: "гасконці" Коломойського і "Правий сектор" змагаються в електоральному самогубстві Політична премія Дарвіна: "гасконці" Коломойського і "Правий сектор" змагаються в електоральному самогубстві

      Колись їхня історія може увійти до підручників з політології, політичного піару і словника літературознвчих термінів (стаття про трагікомедію). Справді, треба мати неабиякий талант і здібності, щоб так швидко вбити себе і свої перспективи. Раніше здавалося, що найбездарнішим політичним проектом в історії України є "Наша Україна" Ющенка. Тепер місце на п'єдесталі політичної премії Дарвіна впевнено здобувають "Правий сектор" і липкорукі "гасконці" Коломойського.

  • Двадцять років різанині в Сребрениці: Росія знову на боці зла Двадцять років різанині в Сребрениці: Росія знову на боці зла

    20 років тому, посеред спекотного липня 1995-го, відбувся найбільший злочин після закінчення Другої світової війни – етнічна чистка в боснійському місті Сребрениця. За різними підрахунками, військові і парамілітарні підрозділи Республіки Сербської тоді вбили 8 000 боснійських чоловіків (мусульман), тобто все чоловіче населення міста у віці від 12 до 70 років.

  • Ідеї Ганни Гопко пішли в народ, або Безалкогольний День народження Ідеї Ганни Гопко пішли в народ, або Безалкогольний День народження

    Їй-Богу, за 27 років життя я встиг утнути чимало дурниць, взяти найактивнішу участь у багатьох ідіотських ініціативах, палко підтримувати абсурдні ідеї, але одного разу трапилася зі мною подія, від спогадів про яку стає моторошно. Безалкогольний День народження. Погодьтеся, навіть звучить так, ніби йдеться про якесь жахливе знущання над людиною. Зрештою, так і було.

  • "Бей хохлов, спасай Россию": гол Шевченка збірній Росії, або Як я став русофобом "Бей хохлов, спасай Россию": гол Шевченка збірній Росії, або Як я став русофобом

    Мої геополітичні погляди сформувалися протягом 13 хвилин. Сталося це жовтневого вечора 1999 року під час футбольного матчу Україна-Росія. Це був останній вечір дитинства й перший вечір юності; маркером порогу стало те, що тоді я востаннє в житті плакав перед телевізором. А все через те, що збірна Україна програвала Росії 1:0. Більшої катастрофи годі було й уявити.