НОВОСТИ ДНЯ: Рада планує встановити періодичність перепису населення щонайменше раз на 10 років  "Якщо білоруси знову вийдуть на протести, то Лукашенка знесуть дуже швидко, як Каддафі" – Клімкін  Ціни на пальне: експерт розповів, чи є динаміка до зниження  Навчальний рік у школах Києва розпочнеться 1 вересня: що відомо  Вчені з'ясували, чи зіткнеться найнебезпечніший астероїд із Землею  Прогноз на найтепліший місяць року: якою буде погода в липні  У Києві хочуть заборонити публічно використовувати російськомовні книги, фільми та музикувсе новости дня
Фото и Видео
Фоторепортажи
02.04.2018   Украина   Радіо Свобода

Декомунізація і мозаїки часів СРСР

Мозаїка стала публічним образотворчим мистецтвом радянських чиновників після 1918 року, коли тодішній керманич держави Володимир Ленін усвідомив, що монументальні публічні картини, якими він спочатку планував прикрасити свої утопічні міста «майбутнього», могли знищити жорстокі зими, які панували в СРСР.
Після анексії Росією українського півострова Крим в 2014 році та насильницький дій на Донбасі більшість комуністичних фресок в Україні, які були у відкритому просторі, зазнали на собі «декомунізації» – їх почали віддирати або розбивати. Спершу це відбувалось стихійно, під час вуличних акцій активістів, згодом, у 2015 році, Верховна Рада ухвалили пакет законів, які набули чинності 21 травня. Мозаїки, які залишилися з радянських часів, зіткнулися з невизначеним майбутнім. Виступи на захист і підтримку таких розписів стають все менш популярними.
Але ініціатива зберегти або принаймні документувати фрески набирає обертів. Катерина Філюк – одна з кураторів фонду «Ізоляція» – «Платформи культурних ініціатив» в Україні. У серпні 2017 року «Ізоляція» виступила зі закликом «Допоможи нам врятувати українську мозаїку!». Завдяки заклику виникла невелика, але активна спільнота учасників з усієї України, які локалізують і фотографують фрески радянського періоду. Любава Іллєнко, одна із засновників ініціативи збереження мозаїки радянської епохи, вважає, що група була однією з перших, хто взявся досліджувати джерела та авторство мозаїк радянського періоду. Іллєнко каже, що вона планує врешті запустити застосунок, який люди зможуть використовувати, щоб локалізувати мозаїки, що залишилися в Україні, а «Ізоляція» сподівається, що одного дня можна буде перенести частинки мозаїки, які опинилися під загрозою, і створити мобільну експозицію українських мозаїчних панно, щоб їх могли побачити у будь-якій точці країни, хоча один із кураторів програми визнає, що така мрія нездійсненна. Іллєнко подала заявки на кілька грантів за її роботу, але вона каже, що на тлі війни з бойовиками, підтримуваними Росією, «жахливо важко фінансувати щось, коли мова йде про радянське мистецтво».  Любава Іллєнко на запитання Радіо Свобода, що вона відчуває, коли стоїть перед мозаїкою радянського часу, відповіла: «Я відчуваю лише сум, тому що це мистецтво так важко зберегти»

Ця мозаїка радянської епохи розташована на будинку поштового відділення в спорожнілому місті Прип’яті, біля Чорнобиля.

Фоторепортажи

все фоторепортажи
Популярные теги
соревнования, визиты, учения, люди, технологии, выборы, пожары, ДСНС, передовая, Динамо, протесты, Львів, Донбасс, спорт, АТО, Карпаты, мир, живопись, США, животные, женщины, праздники, Польша, история, полиция, война, политика, Китай, митинги, ВМС, военная техника, авиация, искусство, суд, Шахтер, солдат, оккупация, Одесса, тест-драйв, экология, портрет, Верховная Рада, самолеты, фотопроект, церковь, НАТО, пляжи, Дмитрий Дятлов, автомобили, #Євромайдан, Путин, столкновения, Нацгвардия, дети, футбол, Сергей Смоленцев, ВСУ, Рождество, медицина, карантин, дизайн, знаменитости, ЗСУ, коронавирус, фотография, юмор, общество, показы, Киев, обстрелы, Крым, Порошенко, марш, пейзажи, фотоконкурсы, город, Зеленский, путешествия, уикенд, парады, культура, природа, архитектура, Майдан, фотоподборки, выставки, Новый Год, традиции, мода, сборная Украины, Россия, стихийные бедствия, Александр Зубко, корабли, туризм, зима, пандемия, фестивали, музыка, акции