Колонки
Андрiй Любка
Хліб коментатора
Що змушує людину написати коментар? Особливо злісний анонімний коментар. Невже таким чином можна підняти собі настрій? Мабуть, так – і саме в написанні негативних коментарів люди шукають спосіб відомстити, видихнути, відчути власну єхидну вищість.
Під однією з моїх колонок на цьому порталі користувач під ніком «Олег» написав: «андрій любка вже не має про що писати – бере найбанальніші теми – від сніду, собачих какашок і тепер до вина. Наступна колонка буде, напевне, про картоплю як другий хліб: )))». Хоч згаданий юзер, мабуть, і намагався мене вжалити, йому це не вдалося – мені цей коментар сподобався, я люблю людей з почуттям гумору і нормально ставлюся до критики.
І не зважаючи на те, що у мене в паспорті стоїть штамп прописки «Виноградів», і хоч я й люблю вино, і хоч дуже дивуюся такій суперпопулярності чилійських вин, і справді, цілком щиро вважаю, що поява винних магазинів і винної культури свідчить про прихід цивілізації на наші території, хоч все це вкупі підтверджується тим, що я сам, своїми руками вмію робити вино, і робив це неодноразово і щоразу в об’ємі понад три сотні літрів, справа, однак, полягає в іншому. Не в самому коментарі, бо люди мають право думати що їм заманеться і можуть вільно висловлювати свої думки, і у всіх різні вподобання, «на колір і смак товариш не всяк», як то кажуть. Отож, справа не у в’їдливій реакції, а в її анонімності – «Олег» може означати будь-що: і, наприклад, Романа, і Світлану, і справжнього Олега.
Олегові, який побоявся написати власне прізвище і – найімовірніше – навіть чужим ім’ям підписався, я хочу відповісти й справді розказати історію про хліб. Сім років тому після невдалої спроби революції чи радше кволенького протесту проти фальсифікації виборів Президента Білорусі, мене й моїх друзів затримали на центральній площі Мінська й посадили до в’язниці. Затримали й посадили – так пише клавіатура, так висловлюється мова, насправді ж боєць спецназу ударом ноги в сонячне сплетіння повалив мене на землю, кілька разів вдарив у нирки й грудну клітку, і вже коли я почав задихатися – поволік у автозак. Далі були чотири доби у тюрмі, під час яких мені не дозволяли ані повідомити про свою долю близьким, колегам чи хоч би українське посольство. За ці чотири доби повного безправ’я мене спокійно могли б убити – і ніхто ніколи б не дізнався де і куди я зник.
український поет, перекладач і есеїст.
Автор збірок поезій «Вісім місяців шизофренії» (2007) та «ТЕРОРИЗМ» (2008). Лауреат літературних премій «Дебют» (2007) та «Київські лаври» (2011). Учасник багатьох українських та європейських літературних акцій та фестивалів. Окремі твори перекладені угорською, чеською, португальською, німецькою, англійською, російською та польською мовами.
На четверту добу мене повезли в суд, який засудив мене на п’ятнадцять діб тюрми і депортацію на 10 років. Зрештою, у цьому нічого дивного, натомість на все життя я запам’ятаю інше: в суд і назад мене везли у великій вантажній машині з написом «ХЛЕБ» на бортах. Серед білого дня наприкінці березня 2006 року центром європейської столиці їхала машина з написом «ХЛЕБ», а всередині, у маленькій камері розміром з біотуалет, у наручниках, з головою між колінами, у взутті з витягнутими шнурівками їхав я. Після цього я вже не зможу розлюбити Центральну Європу, я досі живу, зачарований її дикістю й чарівністю, її жорстокістю й любов’ю, її хлібом і її видовищами.
Більше того, я більше ніколи не купував собі взуття без шнурівок і саме з цієї причини, до речі, не дуже люблю сандалі. Шнурівки стали моїм приватним символом свободи, останнім набоєм, який можна використати, щоб у потрібну хвилину знищити останнього найзапеклішого ворога – себе.
За останні три роки наша центральноєвропейська країна перетворилася на вантажівку з написом «ХЛІБ» на бортах і в’язнями всередині. Деклароване «покращення», цей символ достатку і хліба у кожному домі, насправді є лише брехливою ширмою, за якою сидить побитий народ у наручниках. Народ без права голосу, у відчаї від власної безпомічності й безвиході. І єдине, що йому залишається – прийти додому і посеред ночі тихо накатати злісний анонімний коментар, щоб хоч якось випустити назовні свою лють, свою затаємнену й застрашену злобу, тихо написати донос на більш успішного сусіда, у темному провулку вдарити ножем у спину чи пляшкою по голові. І відчути полегшення.
Коментаторе! Напиши свій коментар так, як вважаєш за потрібне, можливо, це твоє єдине задоволення і єдиний спосіб помсти за втрачене життя у проклятій країні. Краще напиши коментар, вилий свій біль і образу, хоча б для того, щоб ніколи не скористатися шнурівками не за призначенням.