Бізнес
Економіка
Хто може оформити житлову субсидію
Попри війну, українці мають своєчасно здійснювати комунальні платежі. Громадяни, які не можуть самостійно оплачувати житлово-комунальні послуги, мають право на отримання субсидії від держави.
В Україні субсидію може отримати родина, якщо вона сплачує за комунальні послуги більше, ніж визначений для неї обов’язковий платіж.
Розмір платежу розраховується індивідуально для кожної сім’ї і залежить від середньомісячного сукупного доходу на одну особу. Також мають значення майновий стан домогосподарства та норми споживання.
При призначенні субсидії враховують доходи усіх осіб, які зареєстровані та/або задекларовані у житловому приміщенні (для орендарів та внутрішньо переміщених осіб – доходи осіб, які фактично проживають).
У випадку, якщо члени родини, які зареєстровані, але не проживають у будинку (в т.ч. виїхали за кордон) поінформують про це або нададуть підтверджуючі документи про фактичне місце проживання, тоді їх дохід не буде враховуватися.
Також за оновленим законодавством більше не береться до уваги наявність автівки у прийомних, багатодітних сім’ях та родинах, де є особа з інвалідністю. Це розширює перелік домогосподарств, які можуть отримати субсидію.
Розмір субсидії є різницею між вартістю всіх комунальних послуг та обов’язковим платежем. Для того, щоб визначити обов’язковий платіж, необхідно помножити середньомісячний сукупний дохід домогосподарства на обов’язковий відсоток платежу.
Він обчислюється за формулою. Для цього спочатку середньомісячний сукупний дохід ділять на кількість членів родини і таким чином визначають дохід на одну особу. Потім його ділять на розмір прожиткового мінімуму – з 1 січня 2023 року він становить 2589 грн. Отриманий результат ділиться на 2 (базовий коефіцієнт доходу для призначення субсидії), а потім множиться на 15% (базова норма плати за послуги).
Громадяни можуть отримати інформацію про стан та розмір субсидії в Єдиному державному реєстрі отримувачів субсидій Мінсоцполітики або дізнатися в кабінеті отримувача житлової субсидії на сайті Пенсійного фонду України (ПФУ).
В Україні крім основного механізму подання документів для призначення субсидії також запроваджено експериментальний проект спрощеного звернення.
Заявник може подати максимально спрощене звернення, а заяву і декларацію за нього заповнює ПФУ на підставі інформації зібраної з офіційних реєстрів.
Подати заяву та декларацію для призначення субсидії або спрощене звернення можна:
- поштою або особисто в одному з сервісних центрів ПФУ;
- через портал електронних послуг або мобільний застосунок ПФУ;
- через портал «Дія»;
- у центрі надання адміністративних послуг;
- через уповноважених осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради.
Після подання заяви ПФУ збирає із реєстрів та баз даних необхідну інформацію. Протягом 10 робочих днів триває перевірка домогосподарства на відповідність вимогам призначення субсидії.
За результатами перевірки ухвалюється рішення про призначення або відмову у субсидії.
У разі відмови громадянин може протягом 14 днів можна надати додаткові документи для перегляду рішення ПФУ.
Обов’язковою умовою отримання житлової субсидії є своєчасна оплата за електроенергію та інші комунальні послуги.
Відмовити у субсидії можуть за наявності простроченої заборгованості за понад три місяці на суму понад 680 грн (40 неоподаткованих мінімумів доходів громадян).