<
НОВИНИ ДНЯ: Байден заявив, що візьме участь у дебатах з Трампом  На близькій до Землі планеті може існувати життя - сенсаційне відкриття вчених  Синоптик обіцяє потепління в Україні: темперпатура підскочить ще на 5 градусів  Українців чекає більше сонця: якою буде погода з понеділка, 29 квітня  В Україні 28 квітня подекуди дощитиме, вдень до +25°  В Україні температура повітря підніметься до +25: де та коли буде найтепліше  В Україні буде тепло, але в окремих регіонах - дощі: прогноз погоди на 28 квітнявсі новини дня
Колонки
Андрiй Любка
 Андрій Любка 22.12.2012 5849

Урок Стамболійського: Янукович змушений домовлятися з опозицією

Погані новини: в Україні епоха «застою» імені Януковича продовжиться до 2015-го року. А варіанти відповіді на питання чи віддасть він владу потім і в який саме спосіб – все більше звужуються.

Нове скликання Верховної Ради запрацювало, Азаров і Рибак отримали посади, комітети розподілено, а шумовиння бійок влаштовується тільки заради телевізійних картинок. Опозиція здалася і грає в гру, правила в якій диктує Партія регіонів. Точніше в гру без правил. Уже ніхто не складає мандатів, якось не сильно цікавлять нових депутатів і фальсифікації в проблемних округах, словом, все стало на свої місця і всі готуються блаженно відпочивати під час зимових свят. Або й довше – до 2015-го року, скажімо.

Уже зрозуміло, що парламентські вибори опозиція не використала для зміни влади чи хоча б для перестановки сил і послаблення Януковича. Наступний такий шанс випаде під час президентських виборів за три роки – і це всіх політиків влаштовує, адже можна зібрати сили для вирішальної битви. Воно й логічно: ну виграла б, наприклад, опозиція парламентські вибори, і що тоді? Правильно, ЮВТ виходить на волю. Яценюк автоматично припиняє бути лідером опозиції, а Кличко йде на рекорд із мовчання в телеефірах і поступово перетворюється на маргінала, бо перемогти Тимошенко він міг би хіба на рингу. Януковичу теж би не спалося – ЮВТ б не дала йому поринути  в солодку межигірську дрімоту. А так і вовки ситі – і вівці цілі, і Яценюк далі вдає з себе лідера, і Янукович вдоволено потирає руки, і Юля старіє й втрачає форму за ґратами. І так до 2015-го.

liubka

Андрій
Любка

український поет, перекладач і есеїст.

Автор збірок поезій «Вісім місяців шизофренії» (2007) та «ТЕРОРИЗМ» (2008).  Лауреат літературних премій «Дебют» (2007) та «Київські лаври» (2011). Учасник багатьох українських та європейських літературних акцій та фестивалів.  Окремі твори перекладені угорською, чеською, португальською, німецькою, англійською, російською та польською мовами.

Залишається одне нез’ясоване питання: а що буде, якщо опозиціонер таки виграє найближчі президентські вибори? Однією з ознак авторитарних режимів є їхня неготовність віддавати владу в мирний спосіб. Авторитаризм намагається спочатку схитрувати, сфальшувати, а потім і придушити в разі потреби будь-який опозиційний рух. Навряд чи Янукович погодиться просто так віддати владу і втратити свій персональний рай – Межигір’я.

А історія вчить, що треба домовлятися. Наприклад, у 1923 році у Болгарії було здійснено державний переворот – радикально налаштована опозиція усунула прем’єр-міністра Александра Стамболійського від влади. Кілька днів його катували, потім відсікли голову і відрізали руку. Ту саму праву руку, якою він підписав мирний договір, за яким Болгарія позбулася 10% території. Підписанту Харківських угод Януковичу навряд чи хтось розкаже про цю історію, хоча вона цілком може повторитися і в Україні.

Перед обличчями двох ворогів – Митного Союзу на чолі з Росією і власного розлюченого народу – Янукович буде змушений домовлятися, щоб втримати владу чи хоча б гарантувати собі безпеку у випадку поразки. Домовлятися з опозицією, тобто наслідувати Кучму. Якщо ж він цього не зробить, то доведеться наслідувати когось іншого – як не Каддафі, то Стамболійського.

Отож, найголовнішим наразі питанням є спосіб, у який відбудеться передача влади в Україні. Дата неважлива, влада все одно рано чи пізно зміниться. Але як? Це питання, від якого залежить доля України: або домовлятися, або доля Стамболійського. Третього не дано.

 

Колаж Андрія Дмитренка

Оценка материала:

4.86 / 7
Урок Стамболійського: Янукович змушений домовлятися з опозицією 4.86 5 7
Колонки / Андрiй Любка
 Андрій Любка 22.12.2012 5849
Еще колонки: Андрiй Любка
  • Прощання з літом: Зима буде довгою Прощання з літом: Зима буде довгою

    Після того випадку в готелі ще довго панував переполох. Манекенного типу рецепціоністки хоч і намагалися створити хорошу міну при поганій грі, усміхалися й робили вигляд, буцімто нічого не сталося, але ВСІ про це вже знали. Знали старші пані, літні німкені, які у своїх величезних капелюхах походжали терасами – тепер вони не дивилися навколо, а лише собі під ноги.

  • Політична премія Дарвіна: "гасконці" Коломойського і "Правий сектор" змагаються в електоральному самогубстві Політична премія Дарвіна: "гасконці" Коломойського і "Правий сектор" змагаються в електоральному самогубстві

      Колись їхня історія може увійти до підручників з політології, політичного піару і словника літературознвчих термінів (стаття про трагікомедію). Справді, треба мати неабиякий талант і здібності, щоб так швидко вбити себе і свої перспективи. Раніше здавалося, що найбездарнішим політичним проектом в історії України є "Наша Україна" Ющенка. Тепер місце на п'єдесталі політичної премії Дарвіна впевнено здобувають "Правий сектор" і липкорукі "гасконці" Коломойського.

  • Двадцять років різанині в Сребрениці: Росія знову на боці зла Двадцять років різанині в Сребрениці: Росія знову на боці зла

    20 років тому, посеред спекотного липня 1995-го, відбувся найбільший злочин після закінчення Другої світової війни – етнічна чистка в боснійському місті Сребрениця. За різними підрахунками, військові і парамілітарні підрозділи Республіки Сербської тоді вбили 8 000 боснійських чоловіків (мусульман), тобто все чоловіче населення міста у віці від 12 до 70 років.

  • Ідеї Ганни Гопко пішли в народ, або Безалкогольний День народження Ідеї Ганни Гопко пішли в народ, або Безалкогольний День народження

    Їй-Богу, за 27 років життя я встиг утнути чимало дурниць, взяти найактивнішу участь у багатьох ідіотських ініціативах, палко підтримувати абсурдні ідеї, але одного разу трапилася зі мною подія, від спогадів про яку стає моторошно. Безалкогольний День народження. Погодьтеся, навіть звучить так, ніби йдеться про якесь жахливе знущання над людиною. Зрештою, так і було.

  • "Бей хохлов, спасай Россию": гол Шевченка збірній Росії, або Як я став русофобом "Бей хохлов, спасай Россию": гол Шевченка збірній Росії, або Як я став русофобом

    Мої геополітичні погляди сформувалися протягом 13 хвилин. Сталося це жовтневого вечора 1999 року під час футбольного матчу Україна-Росія. Це був останній вечір дитинства й перший вечір юності; маркером порогу стало те, що тоді я востаннє в житті плакав перед телевізором. А все через те, що збірна Україна програвала Росії 1:0. Більшої катастрофи годі було й уявити.