НОВОСТИ ДНЯ: Прокуратура Франції розслідує роль мільярдера Арно у відмиванні брудних російських грошей  Зеленський та Навальний серед номінантів на Нобелівську премію миру, але є нюанс  Ціни на російську нафту зростають, попри обмеження G7 — Bloomberg  Путін доручив сформувати загони "добровольців" для війни в Україні: хто за це відповідатиме  Окрошка на кефірі з мінеральною водою: класичний рецепт  Бойові дії зими-2024 кардинально відрізнятимуться від попередньої – військовий експерт Коваленко  Чи заборонять виїзд з України військовозобов’язаним жінкам від 1 жовтня 2023 року: адвокат поясниввсе новости дня
Колонки
Андрiй Любка
07.01.2014 19240

Питання часу: Україна вступить в Євросоюз у 2014 чи 2015 році?

Парадоксальним чином непідписання угоди про Асоціацію з ЄС не зупинило нашу євроінтеграцію, а максимально прискорило її. Сьогодні питання стоїть уже не в площині угод про асоціацію й зону вільної торгівлі, а про фактичне членство України в Євросоюзі. Щоправда, такий шанс – завдяки Євромайдану – для себе виборов український народ, але не Україна як держава. Після зміни влади право на членство отримає й наша держава.

Наше протистояння з режимом Януковича відлунює у Євросоюзі щоразу гучніше. Якщо спочатку європейці захоплено розглядали теле- й фоторепортажі про мирні мільйонні демонстрації в центрі Києва, то зараз зацікавлення Україною перейшло на якісно новий рівень. Європейський істеблішмент – політичний, економічний, інтелектуальний – почав розглядати Україну з неприхованою симпатією.

Раніше цього не було через банальну відсутність знань, елементарних відомостей про Україну. Наша держава теж не особливо старалася розповісти про себе світові, тому Україну західні еліти уявляли як щось аморфне, водночас російське й совєтське, а значить – засноване на насильстві, корупції, обмані й відсталості. Перший подив у Західної Європи ми викликали Помаранчевою революцією, але потім змарнували цей позитив наступними роками розрухи і внутрішньополітичних чвар. Тому Євромайдан 2013-го року став уже чітким, перевіреним сигналом – український народ відрізняється від постсовєтської ідеологічної людської маси, яку прийнято називати «совками»; це зріла спільнота людей, які в цивілізований спосіб готові боронити – увага! – не лише свої економічні права, майнові інтереси тощо, а й власну гідність, честь, свободи.

Міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт, який багато в чому формує європейську східну політику, у своїй статті від 27 грудня пише: «Люди, які здатні тиждень за тижнем протестувати за мінусової температури, готові перенести болісні, проте необхідні економічні реформи. Народ, який зібрався на найбільшу проєвропейську демонстрацію усіх часів, гідний того, щоб одного дня його країна повністю долучилася до європейського співробітництва. Україна – європейська країна, і вона належить до європейської родини народів».

liubka

Андрій
Любка

український поет, перекладач і есеїст.

Автор збірок поезій «Вісім місяців шизофренії» (2007) та «ТЕРОРИЗМ» (2008).  Лауреат літературних премій «Дебют» (2007) та «Київські лаври» (2011). Учасник багатьох українських та європейських літературних акцій та фестивалів.  Окремі твори перекладені угорською, чеською, португальською, німецькою, англійською, російською та польською мовами.

Світова академічна спільнота 4 січня на сайті The Guardian виступила зі зверненням на підтримку європейських прагнень українців: «Сьогодні український Майдан представляє Європу в найкращому вигляді – у такому, який багато мислителів минулого і сьогодення визначали фундаментальними європейськими цінностями».

Згадаймо до цього слова фактичного прем’єр-міністра ЄС Баррозу, який із захватом визнав, що ще ніколи прапор Євросоюзу не піднімали на барикадах. Євросоюз як такий почався зі створення економічних і митних об’єднань, зокрема спільного ринку вугілля й сталі. Український Євромайдан до цієї сухої банкнотної Європи додає нову цінність – цінність свободи й демократії як прикладу для інших. Західні європейці з подивом зрозуміли, що з них, з їхнього життя – не лише заможного економічного – хочуть брати приклад. Тобто зрозуміли, що їхнє життя також наповнене вищим сенсом. Прикметно, що це знання Європі подарувала не-член ЄС Україна.

Так чи сяк, а Євросоюз приречений розвиватися. На Захід іти він уже не може, бо там океан, на Півночі – полюс, на півдні – закінчується Європа. Євросоюз може розвиватися й розширюватися тільки на Схід – тобто йдеться про Україну, Молдову, Білорусь, а також – колись у майбутньому – європейську частину Росії.

Парадоксально, але непідписання угоди про Асоціацію не віддалило нас від ЄС, а ще більше наблизило. Європейці побачили в Україні чудо – народ країни, що не входить до Європейського Союзу, вийшов на барикади з прапором ЄС. Ми їм сподобалися – і вони б хотіли стати на наших площах пліч-о-пліч з нами. Це розрив шаблонів такої потужності, що жодної Асоціації ми вже не потребуємо – одразу після зміни влади в Україні розпочнеться діалог про вступ до ЄС. Наскільки швидко це трапиться, залежить від нас.

Зрештою, треба казати правду: якщо Януковича ми позбудемося аж на виборах 2015-го року, то Україна членом ЄС у 2015-му році не стане. А вступить в ЄС – відповідно до європейських бюрократичних практик – уже 1 січня року 2016-го. Але неодмінно вступить.

Оценка материала:

3.86 / 28
Питання часу: Україна вступить в Євросоюз у 2014 чи 2015 році? 3.86 5 28
 Андрій Любка 07.01.2014 19240
comments powered by Disqus
Еще колонки: Андрiй Любка
 • Прощання з літом: Зима буде довгою Прощання з літом: Зима буде довгою

  Після того випадку в готелі ще довго панував переполох. Манекенного типу рецепціоністки хоч і намагалися створити хорошу міну при поганій грі, усміхалися й робили вигляд, буцімто нічого не сталося, але ВСІ про це вже знали. Знали старші пані, літні німкені, які у своїх величезних капелюхах походжали терасами – тепер вони не дивилися навколо, а лише собі під ноги.

 • Політична премія Дарвіна: "гасконці" Коломойського і "Правий сектор" змагаються в електоральному самогубстві Політична премія Дарвіна: "гасконці" Коломойського і "Правий сектор" змагаються в електоральному самогубстві

    Колись їхня історія може увійти до підручників з політології, політичного піару і словника літературознвчих термінів (стаття про трагікомедію). Справді, треба мати неабиякий талант і здібності, щоб так швидко вбити себе і свої перспективи. Раніше здавалося, що найбездарнішим політичним проектом в історії України є "Наша Україна" Ющенка. Тепер місце на п'єдесталі політичної премії Дарвіна впевнено здобувають "Правий сектор" і липкорукі "гасконці" Коломойського.

 • Двадцять років різанині в Сребрениці: Росія знову на боці зла Двадцять років різанині в Сребрениці: Росія знову на боці зла

  20 років тому, посеред спекотного липня 1995-го, відбувся найбільший злочин після закінчення Другої світової війни – етнічна чистка в боснійському місті Сребрениця. За різними підрахунками, військові і парамілітарні підрозділи Республіки Сербської тоді вбили 8 000 боснійських чоловіків (мусульман), тобто все чоловіче населення міста у віці від 12 до 70 років.

 • Ідеї Ганни Гопко пішли в народ, або Безалкогольний День народження Ідеї Ганни Гопко пішли в народ, або Безалкогольний День народження

  Їй-Богу, за 27 років життя я встиг утнути чимало дурниць, взяти найактивнішу участь у багатьох ідіотських ініціативах, палко підтримувати абсурдні ідеї, але одного разу трапилася зі мною подія, від спогадів про яку стає моторошно. Безалкогольний День народження. Погодьтеся, навіть звучить так, ніби йдеться про якесь жахливе знущання над людиною. Зрештою, так і було.

 • "Бей хохлов, спасай Россию": гол Шевченка збірній Росії, або Як я став русофобом "Бей хохлов, спасай Россию": гол Шевченка збірній Росії, або Як я став русофобом

  Мої геополітичні погляди сформувалися протягом 13 хвилин. Сталося це жовтневого вечора 1999 року під час футбольного матчу Україна-Росія. Це був останній вечір дитинства й перший вечір юності; маркером порогу стало те, що тоді я востаннє в житті плакав перед телевізором. А все через те, що збірна Україна програвала Росії 1:0. Більшої катастрофи годі було й уявити.