НОВИНИ ДНЯ: Зеленський розповів, як Україна повертатиме Крим  Ідеальний рецепт на Новий рік 2025: як засолити будь-яку рибу за 15 хвилин  Перші дослідження ґрунту з темного боку Місяця розкрили нові факти  Удари ЗСУ вглиб Росії: експерт назвав цілі ракет ATACMS  Бойові дії в Україні можуть припинитися 2025-го: деталі від The Economist  Як приготувати найніжніші та найсоковитіші відбивні: допоможе цей секретний інгредієнт  Коли Андрія Первозванного 2024 року: святкуємо за новим календарем, історія, традиціївсі новини дня
Колонки
Андрiй Любка
09.03.2013 4876

Тінь Джорджа Орвела, або Божевільні на Хрещатику

Кожне місто має мати герб, башту, ратушу і свого міського божевільного, своєрідну місцеву знаменитість. Усна міська історія фіксує таких людей завжди, надає їм справді особливого значення, що й зрозуміло, бо кожне місто до певної міри схоже на всі інші, а чим у такому разі запам’ятатися, як не дивацтвами своїх мешканців?

Моя знайома на своїй сторінці у Facebook пише: «Підсумки тижня: Люди в червоному окупували Хрещатик. На Хрещатику за останній тиждень побільшало на дві божевільні. Одна з них вдягнена у червону куртку, швидко ходить, постійно оглядається і періодично кричить на цілу горлянку. Інша - у червоних колготах (ніякої спідниці, туніки і т.д.) і короткій темно-синій засмальцованій курточці. Вона діловито переглядає якісь папірці у власноруч змайстрованому клатчі і бавиться у Lady In Red. До чого я це все веду. Я цих красунь щодня зустрічаю в центрі Києва. І мені від них так неприємно стає, так моторошно, що я розвертаюся і починаю йти в інший бік, або переходжу на інший бік дороги. Як навчитися їх не помічати? Або спокійно на них реагувати? Божевільні мене лякають більше, ніж наш новий Кабмін».

Хм, я їх теж пригадую. Принаймні одну з цих жінок. Я вийшов зі станції метро Хрещатик і йшов до Майдану Незалежності, Лейді-ін-Ред рухалася мені назустріч. Жодної відрази чи підсвідомого страху я не відчув, а коли зрозумів що ж відбувається – просто відвів погляд. Оптичний контакт, як правило, змушує таких, як описана вище пані, яскравих екстравертів активізуватися і теж перемикати увагу на тебе. Зрештою, якщо людина не чинить нічого загрозливого і в жоден спосіб не заважає моїй свободі – я теж не схильний заважати їй. Навіть ненормальною її вважати не хочеться, бо остання справа, якою я би хотів займатися у цьому житті – визначати чиюсь нормальність.

liubka

Андрій
Любка

український поет, перекладач і есеїст.

Автор збірок поезій «Вісім місяців шизофренії» (2007) та «ТЕРОРИЗМ» (2008).  Лауреат літературних премій «Дебют» (2007) та «Київські лаври» (2011). Учасник багатьох українських та європейських літературних акцій та фестивалів.  Окремі твори перекладені угорською, чеською, португальською, німецькою, англійською, російською та польською мовами.

Як це часто буває, події не приходять у наше життя самі собою, вони завжди пов’язані довшим ланцюжком. Отож, за тиждень до часу, коли моя знайома написала свій статус у фейсбуці, і за два тижні до того, коли я вперше побачив жінку в червоному на Хрещатику, я прочитав першу книжку Джорджа Орвела «На дні Парижа і Лондона» («Down and Out in Paris and London»), яку майбутня знаменитість світової літератури написала ще в 1933 році. Хто б із високочолих і таких гидливих інтелігентів міг подумати, що Орвел – один із ключових інтелектуалів ХХ століття, видатний письменник і антитоталітарний мислитель, улюбленець лібералів і чи не найцитованіший у постсовєтському просторі автор! – у молодості пережив дуже скрутні часи, коли йому доводилося жебракувати, голодувати, братися за будь-яку роботу, тижнями не митися, мріяти про ліжко і переховуватися від поліцейських. У своєму автобіографічному творі Орвел аналізує зсередини середовище жебраків і безхатьків, вуличних прохачів, рисувальників на асфальті, всю ту потолоч, яку суспільна думка вважає «дном». Аналізує і приходить до висновку, що це часто цілком непогані люди, яких доля чи хвороба викинули на вулицю. Ну і, власне, Джордж Орвел теж був одним з таких.

Повернувшись ще десяток років назад, пригадую, як у мене завдяки книжкам телебаченню почало формуватися стійке враження, що кожен геній повинен бути божевільним, або принаймні диваком. Така спрощена стереотипна думка існує про всіх представників творчих професій, яким годиться вибачати значно більше, і про яких зі співчуттям говорять: «це творча людина». У містечку, де я ріс, теж був місцевий божевільний – Тібі, який щоденно в центрі кричав до автомобілів, щоб вони менше гуділи, бо його вже вуха болять. Я приглядався до нього з неабияким пієтетом і старався вгадати хто переді мною: видатний композитор, художник чи письменник?

Так чи сяк, а я досі приглядаюся до вуличних божевільних, знаючи, що серед них існує можливість зустріти постать масштабу Орвела, однак навіть поява на Хрещатику усього Кабміну в червоних колготках не змусила б мене завагатися у наявності в них бодай тіні інтелекту видатного англійського жебрака.

Оценка материала:

4.61 / 18
Тінь Джорджа Орвела, або Божевільні на Хрещатику 4.61 5 18
 Андрій Любка 09.03.2013 4876
comments powered by Disqus
Еще колонки: Андрiй Любка
  • Прощання з літом: Зима буде довгою Прощання з літом: Зима буде довгою

    Після того випадку в готелі ще довго панував переполох. Манекенного типу рецепціоністки хоч і намагалися створити хорошу міну при поганій грі, усміхалися й робили вигляд, буцімто нічого не сталося, але ВСІ про це вже знали. Знали старші пані, літні німкені, які у своїх величезних капелюхах походжали терасами – тепер вони не дивилися навколо, а лише собі під ноги.

  • Політична премія Дарвіна: "гасконці" Коломойського і "Правий сектор" змагаються в електоральному самогубстві Політична премія Дарвіна: "гасконці" Коломойського і "Правий сектор" змагаються в електоральному самогубстві

      Колись їхня історія може увійти до підручників з політології, політичного піару і словника літературознвчих термінів (стаття про трагікомедію). Справді, треба мати неабиякий талант і здібності, щоб так швидко вбити себе і свої перспективи. Раніше здавалося, що найбездарнішим політичним проектом в історії України є "Наша Україна" Ющенка. Тепер місце на п'єдесталі політичної премії Дарвіна впевнено здобувають "Правий сектор" і липкорукі "гасконці" Коломойського.

  • Двадцять років різанині в Сребрениці: Росія знову на боці зла Двадцять років різанині в Сребрениці: Росія знову на боці зла

    20 років тому, посеред спекотного липня 1995-го, відбувся найбільший злочин після закінчення Другої світової війни – етнічна чистка в боснійському місті Сребрениця. За різними підрахунками, військові і парамілітарні підрозділи Республіки Сербської тоді вбили 8 000 боснійських чоловіків (мусульман), тобто все чоловіче населення міста у віці від 12 до 70 років.

  • Ідеї Ганни Гопко пішли в народ, або Безалкогольний День народження Ідеї Ганни Гопко пішли в народ, або Безалкогольний День народження

    Їй-Богу, за 27 років життя я встиг утнути чимало дурниць, взяти найактивнішу участь у багатьох ідіотських ініціативах, палко підтримувати абсурдні ідеї, але одного разу трапилася зі мною подія, від спогадів про яку стає моторошно. Безалкогольний День народження. Погодьтеся, навіть звучить так, ніби йдеться про якесь жахливе знущання над людиною. Зрештою, так і було.

  • "Бей хохлов, спасай Россию": гол Шевченка збірній Росії, або Як я став русофобом "Бей хохлов, спасай Россию": гол Шевченка збірній Росії, або Як я став русофобом

    Мої геополітичні погляди сформувалися протягом 13 хвилин. Сталося це жовтневого вечора 1999 року під час футбольного матчу Україна-Росія. Це був останній вечір дитинства й перший вечір юності; маркером порогу стало те, що тоді я востаннє в житті плакав перед телевізором. А все через те, що збірна Україна програвала Росії 1:0. Більшої катастрофи годі було й уявити.