НОВИНИ ДНЯ: У Зеленського відреагували на пропозицію РФ розділити Україну  Зеленський розповів, як Україна повертатиме Крим  Ідеальний рецепт на Новий рік 2025: як засолити будь-яку рибу за 15 хвилин  Перші дослідження ґрунту з темного боку Місяця розкрили нові факти  Удари ЗСУ вглиб Росії: експерт назвав цілі ракет ATACMS  Бойові дії в Україні можуть припинитися 2025-го: деталі від The Economist  Як приготувати найніжніші та найсоковитіші відбивні: допоможе цей секретний інгредієнтвсі новини дня
Колонки
Андрiй Любка
16.03.2013 13151

На ній була така коротка спідничка…

В Україні будь-яка епідемія почувається, як удома. Але тільки епідемія СНІДу в цьому домі поводиться, як господар.

Приємний вечір на межі між зимою й весною, ми з давнім приятелем зустрічаємося в центрі, аби пропустити по склянці й поговорити. З розповсюдженням соціальних мереж традиція бачитися в реальному житті почала занепадати. Бачишся тільки справді з найближчими людьми чи колегами, з якими тісно працюєш. Натомість люди, які в категорію «найкращі друзі» не потрапляли, але й не були просто знайомими, люди, яких образно можна назвати «друзями середньої ланки», перебралися в нетрі інтернету. Тепер досить лайкнути їхній статус чи схвально прокоментувати фото – і бачитися вже необов’язково.

Тому мене так приємно здивував і водночас насторожив його дзвінок. Я вже навіть встиг забути як виглядає його прізвище на екрані мобільного телефону. «І тут раптом..» - саме так можна описати його дзвінок. Подзвонив і запропонував зустрітися, поговорити про життя, поперекидуватися фразами про спільних знайомих, полаяти політиків і похвалити останній фільм Трієра. Приблизно так це мало відбутися.

Приятель прийшов розхвильованим, його розсіяна увага і сміх із запізненням на кілька секунд свідчили про те, що в думках він перебуває  далеко за межами нашого столика, до якого щойно красива молоденька офіціантка принесла замовлене віскі. Я обернувся за нею, він – ні, тим самим позбавивши мене шансу використати цей найлегший спосіб для початку розмови про жінок. Втім, після третьої склянки голос його став упевненішим і  він нарешті спромігся на міні-сповідь: «Розумієш, старий, я ніяк не міг стриматися, на ній була така коротенька спідничка, вона так крутилася навколо мене! Так цікавилася всім, що я говорю, так сміялася з моїх жартів! Вона сама лізла до мене в ліжко, а я ніяк не зміг стриматися, розумієш!». Я намагався його розрадити фразами на кшталт «ніхто не без гріха» і переконував перестати мучити своє сумління.

liubka

Андрій
Любка

український поет, перекладач і есеїст.

Автор збірок поезій «Вісім місяців шизофренії» (2007) та «ТЕРОРИЗМ» (2008).  Лауреат літературних премій «Дебют» (2007) та «Київські лаври» (2011). Учасник багатьох українських та європейських літературних акцій та фестивалів.  Окремі твори перекладені угорською, чеською, португальською, німецькою, англійською, російською та польською мовами.

«А наступного ранку мені розказали, що вона швендяє з усіма, розумієш? Такі в них жартики зараз: типу, а ти що, вчора з тією пішов додому, о-о-о, це відома штучка! А я без презерватива, розумієш, ну це швидко було, вона провокувала, а в мене вдома не було, у неї теж не було, а стриматися вже було несила». До мене нарешті почало доходити, що йдеться про невчасну й небажану вагітність. Тут уже фразою «ніхто не без гріха» не відіб’єшся – не смішно. «І розумієш – продовжував приятель, - я тепер навіть не знаю що собі думати. Я зробив сьогодні тест на СНІД. Результат буде завтра. До завтра я збожеволію. Як жити, якщо.. От скажи, ти б спілкувався зі мною, якби знав, що я ВІЛ-інфікований?».

Мене обдало немов відром крижаної води, я закляк. Механічно подивився на столик між нами, вимірюючи відстань і уявляючи як бактерії й інфекційні мікроби переповзають цим дерев’яним столом на мене. А що, зрештою, я знаю про СНІД? Що він не лікується. Що в Україні епідемія СНІДу, що ми – європейські чемпіони з цієї хвороби. Що заразитися в якійсь Одесі, Дніпропетровську чи Києві майже так само легко, як в Африці.  А потім згадую – нарешті, фу-ууух!, гора з пліч – СНІД передається статевим шляхом, кров’ю, використаними шприцами, але в спілкуванні, в побуті підхопити його неможливо. Хвилину тому я зблід, а зараз густо червонію – мені соромно перед приятелем за своє секундне зніяковіння й навіть переляк. «Звісно, нічого страшного, буду спілкуватися, старий, ми ж друзі», - відповідаю, вимучуючи з себе таку-сяку усмішку.

І виявляється, що СНІД не десь «там», він може бути близько, у людей, у яких зовсім не сподіваєшся його знайти. У добре вихованих, освічених, не наркоманів, з непоганими статками й неабиякими перспективами. Якщо туберкульоз «любить» переважно бідних, то СНІД шукає своїх адептів і серед мільйонерів, і серед зірок, і серед університетської професури. Перед ним, як і перед Богом – усі рівні. І всі незахищені, беззахисні.

Вчора приятель зателефонував і сказав, що прийшли результати, він – «чистий», тобто пронесло. «Цього разу, - сказав я. – Цього разу пронесло». Попрощався, а потім взяв пачку презервативів із шухляди й заховав у кишеню наплічника, з яким ходжу щодня. Про всяк випадок.

Оценка материала:

4.90 / 20
На ній була така коротка спідничка… 4.90 5 20
 Андрій Любка 16.03.2013 13151
comments powered by Disqus
Еще колонки: Андрiй Любка
  • Прощання з літом: Зима буде довгою Прощання з літом: Зима буде довгою

    Після того випадку в готелі ще довго панував переполох. Манекенного типу рецепціоністки хоч і намагалися створити хорошу міну при поганій грі, усміхалися й робили вигляд, буцімто нічого не сталося, але ВСІ про це вже знали. Знали старші пані, літні німкені, які у своїх величезних капелюхах походжали терасами – тепер вони не дивилися навколо, а лише собі під ноги.

  • Політична премія Дарвіна: "гасконці" Коломойського і "Правий сектор" змагаються в електоральному самогубстві Політична премія Дарвіна: "гасконці" Коломойського і "Правий сектор" змагаються в електоральному самогубстві

      Колись їхня історія може увійти до підручників з політології, політичного піару і словника літературознвчих термінів (стаття про трагікомедію). Справді, треба мати неабиякий талант і здібності, щоб так швидко вбити себе і свої перспективи. Раніше здавалося, що найбездарнішим політичним проектом в історії України є "Наша Україна" Ющенка. Тепер місце на п'єдесталі політичної премії Дарвіна впевнено здобувають "Правий сектор" і липкорукі "гасконці" Коломойського.

  • Двадцять років різанині в Сребрениці: Росія знову на боці зла Двадцять років різанині в Сребрениці: Росія знову на боці зла

    20 років тому, посеред спекотного липня 1995-го, відбувся найбільший злочин після закінчення Другої світової війни – етнічна чистка в боснійському місті Сребрениця. За різними підрахунками, військові і парамілітарні підрозділи Республіки Сербської тоді вбили 8 000 боснійських чоловіків (мусульман), тобто все чоловіче населення міста у віці від 12 до 70 років.

  • Ідеї Ганни Гопко пішли в народ, або Безалкогольний День народження Ідеї Ганни Гопко пішли в народ, або Безалкогольний День народження

    Їй-Богу, за 27 років життя я встиг утнути чимало дурниць, взяти найактивнішу участь у багатьох ідіотських ініціативах, палко підтримувати абсурдні ідеї, але одного разу трапилася зі мною подія, від спогадів про яку стає моторошно. Безалкогольний День народження. Погодьтеся, навіть звучить так, ніби йдеться про якесь жахливе знущання над людиною. Зрештою, так і було.

  • "Бей хохлов, спасай Россию": гол Шевченка збірній Росії, або Як я став русофобом "Бей хохлов, спасай Россию": гол Шевченка збірній Росії, або Як я став русофобом

    Мої геополітичні погляди сформувалися протягом 13 хвилин. Сталося це жовтневого вечора 1999 року під час футбольного матчу Україна-Росія. Це був останній вечір дитинства й перший вечір юності; маркером порогу стало те, що тоді я востаннє в житті плакав перед телевізором. А все через те, що збірна Україна програвала Росії 1:0. Більшої катастрофи годі було й уявити.